Navigation Menu+

SAÇ BAKIMI HAKKINDA!!

 Bugün sıkça sorular aldığım saçlarımla alakalı tüm sorulara bu postla yanıt vereceğim..
Saçlarıma neler kullanıyorum, bakımlarını nasıl yapıyorum , nasıl parlak kalmasını sağlıyorum , o iri dalgaları nasıl yapıyorum gibi tüm sorularınızın cevabını bu şekilde vermeyi uygun buldum. Umarım yardımcı olur veya saçlarıyla ilgili problemleri olanlara çözüm olabilir.
 Önce şampuanımdan başlamak istiyorum.
Şampuanda birinci tercihim Kerastase ancak TR satış fiyatları diğer şampuanlara nazaran pahalı.. 
Eğer durumum iyise alıyorum değilse yine Loreal ama bu defa Elseve..
Elseve serisinin hepsini denedim desem yeridir ancak en sevdiğim pembe Kaşmir yumuşaklığı yazan. Bu şampuanı kullanma sebebim şu : ben saçımı her gün yıkamıyorum.Bu yüzden yağlanma gibi bir sorun olabilir her gün yıkanmadığında. Bu şampuanda öyle bir sorun olmuyor. Saçlarım iki , üç gün sonra bile yeni yıkanmışçasına parlıyor. 
Kullandığım herşey de çok sabitimdir aslında.. Kolay kolay değiştirmem. Ancak bu H2O serisinin şampuanı tesadüfen elime geçti.Ben de bir kez denedim. Memnun kaldım. Memnun kalma sebebim de şu : Yıkadıktan sonra kuruyana kadar kıvrandırsa da kuruduktan sonra istediğim düzgün dalgaları yapıyor.Ancak şampuanın ilginç bir yapısı var.Hem saçı çok dolaştırıyor,hem ıslakken inanılmaz sertleşiyor ve ağırlaştırıyor v.s.. Mutlaka krem isteyen bir şampuan. Ayrıca hergün yıkamayı istiyor.. 
Artık şu elime geçen bitse de kurtulsam modundayım. Gözümü John Frieda kahverengi saçlar için olan şampuana diktim :) Deneyen varsa yorum yaparsa sevinirim=)
Saçlarımı yıkadıktan sonra bazen kabarıp elektrikleniyor. Bu sorunu çözmek için ben John Frieda’nın kahverengi saçlar için olan banyo sonrası bakım kremini tercih ediyorum.
Elime fındık büyüklüğü kadar alıyorum.İki elime sıvıyorum ve saçlarıma yediriyorum.Fazla sürmediğim için saçlarım yağlanmış gibi olmuyor..

Aynı görevi gören bir de Bed Head After Party var.. Aslında bu ürün gece dışarı çıktınız veya çok sigara içilen ortamda kaldınız saçlarınız kötü koktuysa o kokuyu geçirmek için tasarlanmış.Bence o amaca uygun değil. Ancak benim yukarı da yazdığım elektriklenme sorunu için çok iyi.Tabi saç kirli değil aksine temizse çok güzel kokuyor.Ben saçıma birşey sürmek istemiyorum diyorsanız yastık kılıflarını ipek kullanırsanız saçlarınız elektriklenme sorunu azalıyor.

Saç parfümü olarak ta tercihim Bed Head’den yana. Ancak bu ürünü tam anlamıyla önermiyorum. Saçı iyi kokutuyor olabilir ancak kokusu beni tatmin etmiyor ve hemen uçuyor. Ancak alternatifini bilmiyorum..Bulana kadar kullanırım..
Saçlarım için en kötü alışkanlığım saç spreyi kullanma alışkanlığım.Saç spreyinde birinci tercihim görselini bulamadığım Loreal İnfinty.. Fiyatı pahalı ancak istediğim sertliği verdiğini ve uzun süre dayandığını düşününce normal geliyor.
Maddi kriz durumlarında vazgeçilmezim Taft’ın siyahı. İstediğim özelliklikte ve fiyatı oldukça makul.Eğer benim gibi herşeyin ucuzunu bulma alışkanlığınız varsa bir Taft fiyatına iki Taft alabilirsiniz hemen hemen :) 
Şimdi de saçlarıma yaptığım bakımlardan bahsetmek istiyorum:
Öncelikle beslenme çok önemli.Düzenli öğünlerle yemek yemek , özellikle kahvaltı yapmak çok önemli..
Sebze ve meyvelerden bolca yemeli.. Yağlı , asitli ve alkollü olan herşeyden  ve sigaradan uzak durmalı..
 
Saçıma bakım olarak aktardan aldığım yağlarım var. Aktarda saça ne iyi geliyor diye sorduğunuzda bir çok yağ öneriyor.O yağları alıp karıştırıp içine zeytinyağı ve bepanthene serumu da eklerseniz saçlarınızın ihtiyacı olan nem ve parlaklığı sağlıyor. Ayda bir defa banyodan önce sürüp bir kaç saat bekletiyorum. Aslında bu karışıma sarımsak katmaya cesaretiniz varsa saçta kısa sürede gözle görülür değişiklik oluyor. Ben bir kez yapmıştım.Üç gün sarımsak koktum :)
İlk ve sondu..
Saçını parlak göstermek isteyenlere şöyle bir önerim daha var. Ancak bu da biraz kokulu bir yöntem.
Banyo yaparken   en son suyun içine bir kaşık sirke koyup döktüğünüzde inanılmaz parlıyor.Ancak o da kısa bir süre kokuyor.Bir kaç defa denedim.İşe yarıyor :)
Son olarak saçım için yaptıklarım ve yapmadıklarım;
Saçlarım koyu kestane rengi ancak biraz rengini açmak amacıyla boyuyorum.Ancak doğal renklere boyamayı tercih ettiğim için dip boyası geldiğinde pek belli olmadığından dört , beş hatta altı ayda bir boyuyorum.Duruma göre..
Saçlarıma fön çekmiyorum.
Isı ile şekillendirici herşeyden uzak duruyorum.
Saç kremi kullandığım zaman uçlarına kullanıyorum, dibine sürmüyorum.
Kırıklarını sık sık aldırıyorum veya kendim alıyorum…
 
 

2 Comments

  1. saçlar bir harika zaten güzel olan bir kızın herşeyi güzel yaa :))

moda